Батьки і діти – як зберегти зв'язок...
Батьки – це перша і найважливіша єднальна нитка між дитиною та світом. Вона виткана з батьківської любові. Коли малюк з'являється на світ, батьки інтуїтивно оточують його якоюсь особливою любов'ю, яка не ставить перед малюком жодних умов.
Процес виховання – це безперервна робота серця. Ми вважаємо себе люблячими батьками, живемо заради дітей і хочемо, щоб вони розуміли і цінували це. Але малюк підростає і, вже не все так гладко, як здавалося ще зовсім недавно. Дитина починає чинити опір, пручатися, а ми – дорослі, часто до цього не готові. Непомітно для самих себе створюємо і потім вперто йдемо якоюсь абсолютно згубною звичкою висувати особливі умови для своєї любові. Як часто ми підштовхуємо дитини, до якогось спотвореного обміну любові на послух, успішність, талановитість. Чи завжди ми демонструємо свою любов так, щоб діти відчували, не зраджує нам здоровий глузд, коли замість любові ми демонструємо вимогливість, силу волі, суворість. Чому нашим ідеалом стає дитина покірна, пасивна, без власних потреб та інтересів? Спотворюючи основні батьківські функції, такі як: ЛЮБОВ, НАВЧАННЯ, ДОВІРА, ПОВАГА, БЕЗПЕКА – ми поступово втрачаємо ту дивну сполучну нитку поколінь на відстані серця.
ЛЮБОВ – тільки любов без додаткових умов здатна дати дитині справжню впевненість у надійності своїх батьків, а значить, і в надійності навколишнього світу. Дитині необхідно, щоб любов батьків до нього виявлялася в самих різних ситуаціях і в максимально різноманітних формах. Він здатний здійснювати конкретні вчинки, щоб підтвердити для себе справжність батьківської любові. НАВЧАННЯ – не повчати, а навчати. Просто бути поруч з дитиною в ті моменти, коли процес навчання в розпалі, схвалювати і підтримувати. Дитина не чує фрази: «Знову робиш не так. Я ж показувала, як треба»... це не навчання – це критика. Вказувати дитині лише на його помилки – надійний спосіб змусити дитину перестати чути і слухати батьків. Не прагніть закласти в дитину максимум своїх пропозицій. Дайте йому прийняти власні рішення. У хвилини труднощі, вирішуйте разом з ним завдання, а не за нього. ДОВІРА – це перший необхідний крок на шляху до самостійності і впевненості дитини у власних можливостях. Коли батько не довіряє дитині, вважаючи, що несе благо своєю надмірною опікою, насправді вбиває з раннього дитинства прагнення свого чада до самостійності. Чим більше ми робимо за дітей, тим менше вони роблять самі. Навчіться довіряти своїй дитині, і він навчиться довіряти вам. ПОВАГА – до того, що робить дитина: до його праці, успіхів, інтересам. Визнання особистої власності дитини. Все це сприяє формуванню у дітей власної значущості. БЕЗПЕКА – не тільки забезпечення фізичного захисту. На жаль, батьки часто вважають себе зобов'язаними ізолювати дитину від будь-яких загроз, помилок і невдач. Вони прагнуть заборонити, не дозволити, не дозволити. Батько повинен залишатися тією ниточкою, що веде по життю, а не буксиром, який тягне за собою. Завдання батьків показати, що світ іноді може лякати, але я з тобою і цього досить, щоб ти міг відчувати себе в безпеці. Коли ми зосереджені на з'ясуванні того, що ми бачимо, відчуваємо і хочемо, а не на навішуванні ярликів і оцінки, ми виявляємо, наскільки велике наше почуття співпереживання. Любов, навчання, довіра, повага, безпека, на тлі батьківської мудрості, породжують взаємне бажання дітей і батьків спілкуватися від усього серця.