Профілактика дитячого травматизму взимку
Кожну зиму дитячий травматизм збільшується приблизно на третину. Які травми типові для цього часу року, і як їх уникнути?
санки, лижі, ковзани - найулюбленіші розваги дітей взимку. На жаль, саме вони стають причиною багатьох травм. Тут зростає роль дорослих, які повинні навчити дитину правилам поведінки, що дозволяє уникнути небезпеки отримання травм, і посилити контроль за їх дотриманням.
В першу чергу, дорослі повинні переконатися, що санки не пошкоджені з усіма дощечками, кріплення на лижах надійно і правильно прикріплене до ніг дитини, а ковзани відповідного (не більше і не менше) розміру.
Саме дорослі повинні проконтролювати ті місця, де грають діти взимку.
Схил, який вибирається для спуску на санках чи лижах, обов'язково повинен бути далеко від дороги: зимою дорога слизька, і не завжди водій транспортного засобу зможе зупинити його в потрібний момент.
Кожна дитина повинна розуміти, що катаючись з закритими очима, можна зіткнутися з сусідом або деревом, а спуск, повернувшись спиною, знижує можливість управляти санками або лижами, своєчасно і адекватно реагувати на небезпеку. Небезпечно прив'язувати санки один до одного. Саме це є причиною того, що перевернувшись, одні санки потягнуть за собою інші. Особливо небезпечно прив'язуватися (чіплятися) на ходу до транспортних засобів.
На ковзанах найкраще кататись в спеціально обладнаних місцях чи на майданчиках. Якщо не вдається уникнути зимових ігор на замерзлих місцевих річках, озерах і ставках, то діти повинні знати основні правила поведінки на льоду.
Не можна використовувати перший лід для катання - молодий лід тонкий, неміцний і ваги людини не витримує! А в місцях замерзання гілок, дощок та інших предметів лід буває ще слабкіше. І, якщо такі місця запорошил сніг, то катається або проходить в цих місцях людина може потрапити в біду.
До небезпечним для катання і ігор відносяться місця, близькі до прорубям і промоинам, що утворюється швидкою течією річок, підземними ключами, що виходять на поверхню, спусками теплої води від промислових підприємств, рибальські лунки, місця выколки льоду та ін.
Неміцний мутний, мало прозорий і білуватий лід. Одним з найнебезпечніших місць вважається спуск на лід в смузі його примикання до суші - тут часто бувають тріщини.
Небезпечно вибігати і стрибати з берега на лід, коли невідома його міцність. Не слідуємо випробовувати міцність льоду ударами ногою, так що не дивно і провалитися. Переконатись у міцності льоду краще всього за допомогою підручних засобів (палиця та ін).
Гра в сніжки - ще одна зимова забава, яка може призвести до пошкоджень очей. При грі в сніжки потрібно берегти від таких «снарядів» обличчя. Завдання дорослих переконати дитину не кидати сніжок в упор і не цілити в голову. Поясніть дитині, що не можна кидатися сніжками з крижаною скоринкою і заледенілими шматочками снігу. Затверділі «боєприпаси» можуть вдарити не слабкіше кругляка.
Ожеледиця - досить часте атмосферне явище взимку, є причиною багатьох травм. отриманих в цей період, в тому числі серед дітей. І тут, підготувати дитину з питань безпечної для здоров'я поведінки - завдання для дорослих. Дорослі, переглядайте прогнози погоди заздалегідь і робіть заходів для забезпечення безпеки свого і своєї дитини завчасно. По-перше, правильно підберіть взуття: перевагу краще віддати взуття з ребристою підошвою, виробленої з м'якої гуми або термоеластопластів. Поясніть, особливо дівчинці-підлітку, що носіння в ожеледь взуття на підборах збільшує у кілька разів ризик отримати травму.
Навчіть дитину основним правилам поведінки на вулиці ожеледь. Під час переміщення по слизькій вулиці не треба поспішати, уникати різких рухів, постійно дивитися собі під ноги; якщо потрібно озирнутися, не варто цією робити на ходу - краще зупинитися. Ноги повинні бути злегка розслаблені і зігнуті в колінах, корпус при цьому трохи нахилений вперед. Тримати за звичкою руки в кишенях в ожеледь небезпечно: при падінні чи буде час їх вийняти і вхопитися за що-небудь.
Свій маршрут по можливості треба прокласти подалі від проїжджої частини. В той же час не бажано йти в безпосередній близькості від стін будинків, на дахах яких нерідко утворюються бурульки.
Величезну небезпеку в ожеледь представляють сходинки; але якщо вам все-таки доведеться спуститися по слизькій драбині, то ногу необхідно ставити уздовж сходинки, у разі втрати рівноваги така позиція дозволяє з'їхати вниз, настільки акуратно, наскільки це можливо в подібній ситуації в принципі.
Поясніть дитині, що увага і обережність - це головні принципи поведінки, яких слід неухильно дотримуватися в ожеледь.
Ще одна поширена зимова травма - обмороження. Ушкодження тканин під дією холоду може наступити не тільки при низьких температурах повітря, але і при температурі вище нуля, особливо в періоди сильного снігопаду, при сирій погоді, вологому одязі і порушенні нормального кровообігу (тісне взуття). Відмороженню піддаються частіше пальці ніг і рук, щоки, ніс і вуха.
Обмороження нерідко наступають непомітно, без болю, тому необхідно частіше звертати увагу на колір рум'янцю у дитини, перевіряти чутливість шкіри обличчя, постійно ворушити пальцями рук і ніг. Нормальний рум'янець - ніжно-рожевого кольору. Якщо на прогулянці ви помітили. що рум'янець у дитини нерівномірний, з яскраво-червоними або білими плямами - терміново повертайтеся додому. Наявні ознаки обмороження.
Щоб уникнути неприємних наслідків, правильно одягайте дитину для прогулянок: необхідні рукавиці-непромокашки, шарф, шапка з водовідштовхувального матеріалу на теплій підкладці, взуття, не здавлює кінцівку і не пропускає воду. Шкіру обличчя можна захистити спеціальним дитячим кремом, який не містить води.
Але взимку до списку травм додається ще і ризик «приклеїтися». Наприклад, дитина набігався, розійшовся, зняв рукавички і доторкнувся до залізної конструкції. Всі. прилип. Ще гірше, якщо малюк вирішив поекспериментувати і лизнув залізо, приміром, спинку санок. Постарайтеся дохідливо пояснити дитині, що станеться, якщо він схопитися мороз за залізяку, нагадайте, що не варто проводити експерименти.
Якщо ваша дитина займається якимись зимовими видами спорту, подбайте не тільки про його спортивному одязі, але і про захист. Наколінники, налокітники, захисту для хребта легко знайти в магазинах — вони допомагають значною мірою зменшити ймовірність отримання травм.
Взимку зростає кількість транспортних травм. Часто дитина бачить, що машина наближається, але сподівається проскочити. Машина ж просто не встигає загальмувати, оскільки на слизькій дорозі гальмівний шлях автомобілів значно більше. Перетинаючи проїжджу частину дороги. слід бути гранично уважним, і, звісно ж. правилом переходу на іншу сторону вулиці виключно пішохідним переходом ні в якому разі не нехтувати. Не дозволяйте маленьким дітям одним переходити через дорогу, пояснюйте школярам особливості зимових правил безпеки.
Шановні дорослі!
Багатьох серйозних травм можна уникнути, якщо ви будете уважно стежити за своїми дітьми і піклуватися про те, щоб їх оточення було безпечним!
Power in Numbers
30
Programs
50
Locations
200
Volunteers