top of page

Вітряна віспа

Вітряна віспа (вітрянка) - типова дитяча інфекція. Хворіють в основному діти раннього віку або дошкільнята. Сприйнятливість до збудника вітряної віспи (вірус, що викликає вітряну віспу відноситься до герпес-вірусів) теж досить висока, хоча і не настільки висока, як до вірусу кору.

Близько 80% контактних осіб, які не хворіли раніше, хворіють на вітрянку. Цей вірус теж має високий ступінь летючості, заразитися дитина може в тому випадку, якщо вона не знаходився в безпосередній близькості від хворого. Інкубаційний період складає від 14 до 21 дня.

Захворювання починається з появи висипу. Зазвичай це одне або два червонуватих плямочки, схожих на укус комара. Розташовуватися ці елементи висипу можуть на будь-якій частині тіла, але частіше за все вперше вони з'являються на животі або особі. Зазвичай висип розповсюджується дуже швидко - нові елементи з'являються кожні кілька хвилин або годин. Червонуваті плями, які спочатку виглядають як комарині укуси, на наступний день набувають вигляд пухирців, наповнених прозорим вмістом. Бульбашки ці дуже сильно сверблять. Висип розповсюджується по всьому тілу, на кінцівки, на волосяну частину голови. У важких випадках елементи висипки є і на слизових оболонках - в роті, носі, на кон'юнктиві склер, статевих органах, кишечнику. До кінця першого дня захворювання погіршується загальне самопочуття, підвищується температура тіла (до 40 градусів С і вище). Важкість стану залежить від кількості висипань: при мізерних висипаннях захворювання протікає легко, чим більше висипань, тим важче стан дитини.

Для вітряної віспи не характерні нежить і кашель, але якщо елементи висипу є на слизових оболонках глотки, носа і на кон'юнктиві склер, то розвивається фарингіт, риніт та кон'юнктивіт внаслідок приєднання бактеріальної інфекції. Бульбашки через день-два розкриваються з утворенням виразок, які покриваються корочками. Головний біль, погане самопочуття, підвищена температура зберігаються до тих пір, поки з'являються нові висипання. Зазвичай це відбувається від 3 до 5 днів (в залежності від тяжкості перебігу захворювання). Протягом 5-7 днів після останніх підсипання висип проходить

Лікування вітрянки полягає у зменшенні сверблячки, інтоксикації і профілактиці бактеріальних ускладнень. Елементи висипу необхідно змащувати антисептичними розчинами (як правило це водний розчин зеленки марганцю). Обробка фарбувальними антисептиками перешкоджає бактеріального інфікування висипань, дозволяє відстежити динаміку появи висипань. Необхідно стежити за гігієною порожнини рота і носа, очей - можна полоскати рот розчином календули, слизові носа і рота також потрібно обробляти розчинами антисептиків. Для того, щоб не було вторинного запалення, потрібно полоскати порожнину рота після кожного прийому їжі. Дитину, хворого вітряною віспою, треба годувати теплою напіврідкої їжею, рясно поїти (втім, це відноситься до всіх дитячих інфекцій). Важливо стежити за тим, щоб у малюка були коротко підстрижені нігті на руках (щоб він не міг розчісувати шкіру - расчеси привертають до бактеріального інфікування).

Для профілактики інфікування висипань слід щодня міняти білизну і одяг хворої дитини. Приміщення, в якому перебуває дитина, необхідно регулярно провітрювати, стежачи за тим, щоб в кімнаті не було дуже жарко. Це загальні правила До ускладнень вітряної віспи відносяться міокардит - запалення серцевого м'яза, менінгіт та менінгоенцефаліт (запалення мозкових оболонок, речовини мозку, запалення нирок (нефрит). На щастя, ускладнення ці досить рідкісні. Після вітряної віспи, також як і після всіх дитячий інфекцій, розвивається імунітет. Повторне зараження буває, але дуже рідко.


Power in Numbers

30

Programs

50

Locations

200

Volunteers

Project Gallery

bottom of page